• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Antik Çağlardaki 5 Zayıflama Yöntemi

Antik Çağlardaki 5 Zayıflama Yöntemi

Hipokrat ve Galen antik çağlarda yaşamış iki büyük doktordur. Hatta Hipokrat yemini de bu isimden gelmiştir. Kendilerini sağlığa adayan bu iki ismin yazdıkları kitaplarda zayıflamak ve diyet hakkında bir 5 ipucu buldular. Yeniçağın doktorları bu ipuçlarının kadınların zayıflamasında büyük etkisi olacağını belirtiyorlar. Peki, bu ipuçları neler…

1 – İki Büyük Öğün Yapın

 

İki Büyük Öğün Yapın
İki Büyük Öğün Yapın

 

Zayıflamak için günde sadece iki büyük öğün yapmanız gerekli. Antik çağlarda yaşamış bu büyük doktorlar genelde sağlıklı insanların 2 büyük öğün yaptıklarını anlatıyorlar. Bunun sırası sizin şu an yaygın olarak kullandığınız; kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği olabilir. Fakat bunlardan birisi hafif atıştırma ile geçmesi şart. Ayrıca bu öğünlerin kalori miktarı 250 kaloriyi geçmemesi lazım. Yemeniz gerekenler marul, yulaf ve kepekli ekmek gibi hafif yiyecekler olmalı.

 

2 – Antik Çağlardan Bir Menü Önerisi

 

Antik Çağlardaki 5 Zayıflama Yöntemi
Antik Çağlardaki 5 Zayıflama Yöntemi

Galen sizler için bir diyet listesi de hazırlamış gibi görünüyor. Aslında bu zamanda da azda olsa söylenilen tarz bir menü olacak. Tahıl ve nişastadan uzak durarak işe başlayabilirsiniz. Sebze ağırlıklı ve yağsız proteinli bir menü oluşturmak gerekiyor. Bunlar arasında somon, balık veya tavuk eti protein için yazılmış. Ayrıca yeşil fasulye tarzı yiyecekler hem kalp ve damar hastalıklarına hem de belinizi inceltmenizde güzel bir diyet yiyeceği olacakmış.

 

3 – Hafif Bir Öğle Yemeği

 

Hafif Bir Öğle Yemeği
Hafif Bir Öğle Yemeği

 

Hafif bir öğle yemeğinden katımız genelde öğle yemeğini beklerken ve öğle yemeğinden sonra yapılan atıştırmalıklar sizlere büyük zarar veriyor. Mesela öğlen yediğiniz proteinli bir tavuk döner sizin aslında o öğle yemeği ihtiyacınızı karşılıyor. Bu abartı bir yemekte değil aslında. Fakat ondan sonra ve önce yiyeceğiniz yemekler sebzeden ileriye gitmemesi lazım.

 

İlginizi Çekebilir :   1 Ayda 8 Kilo Verdiren Diyet Listesi

4 – Hareketli Olun

 

Hareketli Olun
Hareketli Olun

 

Egzersiz yapmak muhakkak çok önemlidir. Fakat egzersizi ayriyeten yapmak sizin kilonuza bazen artı yönde bir katkı sağlayabilir. Sonra “ben spor yaptım fakat kilo aldım” gibi serzenişlerde bulunabilirsiniz. Bunun için günlük olarak yapacağınız; yüzme, koşma, halat atlama gibi bilumum sporlarınızı 10 dakika ile sınırlı tutun. Yoksa acıkma hissi uyandıracak ve sizin kilonuza bu kötü yönde yansıyacak. Eğer zaten asansör kullanmıyor, arabayla aranız iyi değilse bu spora ihtiyacınız yok demektir.

 

5 – İştah Fazlalığı

 

İştah Fazlalığı
İştah Fazlalığı

 

İştah fazlalığı genelde acı yiyenlerde olabileceği gibi çok su içenlerde de olacaktır. Çünkü açlık hissi metabolizmanın hızlanması ile alınan yiyeceğin hızlıca kana karışması midenin boş durmasıdır. Bundan dolayı su metabolizma hızını arttıracaktır. Eğer su içiyorum açlık hissi uyandırıyor diyenler. Bu susuzluk hissinizi yoğurt, ayran ve az yağlı süt ile karşılayabilirsiniz. Hem bağırsaklarınızda ki yararlı bakterilere yardımcı olur hem de açlık hissi bastırılmış olur.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status