• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Antidepresan İlaçları ile Kilo Alınabilir Mi

Antidepresan İlaçları ile Kilo Alınabilir Mi

Bu yazımızda çok mühim bir konu olan antidepresan ilaçları ile kilo alınabilir mi konusunu inceleyeceğiz. Depresyon ilaçları kendi içlerinde bir gruba ayrılırlar. Bu grupların içerisinde iştahı kesen, kilo kaybettiren ilaçlar vardır. Fakat bu depresyon ilaçlarının içerisinde iştahı arttıran, kilo aldıran ilaçlarda mevcuttur. Günümüzde genel olarak antidepresan ilaçlarında seretonin maddesi kullanılmaktadır. Seratonin maddesi ise genelde iştah kesici özelliğe sahip olabiliyor. Seratonin’in yoğunluğuna bağlı olarak ilacın iştah kesici özelliği değişebiliyor. Daha önceleri tercih edilen bir depresan türü olan trisiklik depresanlar şu anda da tercih edildiği ilaçlar olabilmektedir.  Bu madde seratonin özelliğini kesebilir ve genel olarak iştahı arttırabilir, bu da kilo alınmasına yol açar.

Antidepresan İlaçları ile Kilo Alınabilir Mi Alınamaz Mı ?

Antidepresan ilaçları ile Kilo Alınabilir Mi
Antidepresan ilaçları ile Kilo Alınabilir Mi

1980’li yıllarda antidepresan ilaçlar daha çok sinir hastalıkları olan insanlar için kullanılırdı ve bu ilaçlar daha çok uyutmak, kişiyi sakinleştirmek için kullanıldığı zannedilirdi. Fakat artık halk daha bilinçli hale geldi ve antidepresan ilaçlar kategorize edildi.

İlacın niteliğine göre değişebildiği gibi iştah arttıran antidepresan ilaçları bulunmaktadır. Fakat seratonin maddesi etkin olan antidepresan ilaçları iştah kesici özelliğe sahiptir. Dolayısı ile bu tür bir ilaç grubu kullanıyorsanız iştah kesici özelliği sayesinde kilo verebilirsiniz.

Depresyon neredeyse her insanda görülür. Belirtileri arasında isteksizlik, başarıda düşme, cinsel sorunlar, sürekli uyku isteği, konuşmama, içine kapanma vardır. İntiharların büyük sebebi de bu depresyonlardır. Depresyona girmiş her hastaya mutlaka antidepresan ilaçlar verilir. Bu ilaçlar sayesinde de hastaların yaklaşık %80’i iyileşirken %20’lik kısmı ek tedavi ihtiyacı duyarlar. Psikoteknik, elektron tedavisi, psikolog gibi.

Antidepresan İlaçları ile Kilo Alınabilir Mi İncelemesi

Antidepresan ilaçları ile Kilo Alınabilir Mi
Antidepresan ilaçları ile Kilo Alınabilir Mi

Antidepresan ilaçların kilo aldırması yan etkilerindendir. Kilo aldırdığı için bu ilaçları bırakmak ise oldukça yanlıştır. Sadece doktorunuz bu karara varabilir. Doğum kontrol hapları, steroid haplar da kilo aldıran ilaçlar arasındadır. Bu tür ilaçlar vücutta yağ depolanmasını destekleyerek, kilo alınmasını sağlıyor. Bu yüzden bu ilaçları kullanırken beslenmeye daha çok dikkat edilmeli, yediğiniz besinlerde yağ oranını düşük tutmalısınız.

İlginizi Çekebilir :   Günlük Kalori İhtiyacımızı Nasıl Hesaplayabiliriz
Antidepresan ilaçları ile Kilo Alınabilir Mi
Antidepresan ilaçları ile Kilo Alınabilir Mi

Zayıf insanların antidepresan ilaçları kullanarak kilo almaya çalışmaları da oldukça sağlıksızdır. Çünkü bu ilaçlar beyindeki bazı hormonların çalışmasını düzenlerler. Yanlış alımda ise beyindeki tüm yapıyı bozar ve insan sağlığını büyük ölçüde tehlikeye sokar. Antidepresan ilaçların uyuşturucu gibi bir özelliği yoktur, bağımlılık yapmaz. Antidepresan ilacı almadan yaşayamayan insanların problemleri artık gizli psikolojik rahatsızlıklardır. Hastaya içi boş antidepresan ilacı verildiğinde de kendini mutlu hissetmesi bunun en büyük örneklerindendir.

( son güncelleme : 10/12/2017 )

Summary
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

4 yorum

  1. antidepresan’in kilo aldıracağını sanmıyorum. aksine kullanan arkadaşım baya bir kilo kaybı yaşamıştı. Allah kimseyi bu ilacı kullanmaya mecbur etmesin… Amin.

  2. Bu ilacın kilo aldıracağını sanmıyorum. Doktorla görüşmeden kullanmak çok tehlikelidir

  3. Kilo aldırmazda doktor kontrolu altında kullanmak gerekir bence de. Zaten bu hapları eczaneden recetesiz alamıyorsunuz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status