• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Aileler Çocuklarını Şişmanlıktan Korumak için Ne Yapmalıdır

Aileler Çocuklarını Şişmanlıktan Korumak için Ne Yapmalıdır

Ailelerin çocuklarını şişmanlıktan korumak için öncelikle kendilerini eğitmeleri şarttır. Çocukların rol modelleri olan anne ve baba yanlış besleniyorsa çocukların da onları örnek alarak hatalı beslenmeleri gayet doğaldır. Bu yüzden anne ve babalar bu konuda kendilerini eğitmelidir. Yedikleri yiyeceklerin yararlarını ve zararlarını bilmelidirler. Anne ve babaların ilk yapmaları gereken şey çocuklarına çok küçük yaştan itibaren kahvaltı alışkanlığını kazandırmaktır. Kahvaltının en önemli öğün olduğunu, düzgün yapılan bir kahvaltının sağlık için çok yararlı olduğunu çocuklarına anlatmalıdırlar.

Çocukları Obeziteden Korumak İçin Yapılması Gerekenler

Bu konuda en önemli nokta çocuğu aldığı ve verdiği kaloriyi korumaktır. Çocukların yemek yiyerek, şekerli içecekler içerek aldığı kaloriyi fiziksel etkinlik ve çocuğun büyürken ki metabolizma hızı ile dengelemektir.

Şimdi çocukları obeziteden korumak için yapılması gerekenleri 6 ana başlıkta sıralayalım.

1. Sağlıklı beslenme alışkanlıklarını destekleyin, onlara sağlıklı beslenmenin önemini anlatın. Küçük değişiklikler büyük sonuçlara yol açar.

 • Sık olarak sebze, meyve tüketmesini ve tahıl ürünleri ağırlıklı beslenmesini sağlayın.
 • Süt ve süt ürünleri tüketimine özen gösterin.
 • Tavuk, balık, fasulye, mercimek gibi protein içeren yemekler ile beslenmesini sağlayın.
 • Mümkün olduğu kadar servis edilen porsiyonları makul ölçülerde tutun.
 • Kendinizi ve çocuğunuzu su içme konusunda teşvik edin, alışkanlığınız olsun.
 • Mümkün olduğu kadar şekerli içecekleri tüketmemeye çalışın. Bu konuda bir sınır getirebilirsiniz.

2. Çocuğunuzu en sevdiği yemekleri daha sağlıklı yapın.

Çocuğunuzun en sevdiği yemekler bir kaç küçük değişiklikle daha sağlıklı hale gelebilir. En iyi ihtimalle yemek yağını değiştirebilirsiniz, kızartma yerine haşlanmış şekliyle sunabilirsiniz.

3. Kalori bakımından yüksek atıştırmalara sınırlama getirin.

Tamamen bir sınırlama getirmeyin fakat yüksek yağlı, yüksek şekerli, yüksek tuzlu atıştırmaları sınırlamak, çocuklarınızın beslenme alışkanlıklarının değişmesine yardımcı olacaktır. Bu atıştırmalar yerine çocuklarınıza şimdi sunacağım gıdaları verebilirsiniz.

 • Elma
 • Muz
 • 1 bardak dolusu yaban mersini
 • Üzüm
İlginizi Çekebilir :   Hipnoz ile Zayıflama Yöntemi Kimlere Uygulanabilir

4. Çocuklarınızın fiziksel etkinliklere katılmasını destekleyin.

Belki de en önemlisi budur. Çocuğunuzu bir spor dalına teşvik edin fakat lütfen bu spor dalı sizin seçtiğiniz değil, çocuğunuzun isteyip severek yaptığı bir spor dalı olsun. Fakat büyüme çağında çocuklar için fiziksel etkinlik çok önemlidir. Bu yüzden çocuklarınızı spora karşı teşvik edin. Onlara fiziksel etkinliklerin sağlığa etkilerini anlatın. Hep beraber sporun sağlığa etkilerini inceleyelim.

 • Kemiklerin güçlendirilmesini sağlar.
 • Tansiyonun düşürülmesini sağlar.
 • Stres ve kaygıları azaltmaya yardımcıdır.
 • Öz güveni arttırıcı bir etkisi vardır.
 • Kilo kontrolü sağlar.

5. Çocuklarınızın aktif olmasını sağlayın.

Çoğu ebeveyn çocuklarını erken yaşta strese sokup hayatın derslerden ibaret olduğunu savunur. Bu çok yanlış bir yaklaşımdır, büyüme çağında ki çocuğun sosyalleşmeye, oyuna, arkadaşlarına ihtiyacı vardır. Bu yüzden çocuğunuzun elinden bu gibi şeyleri almayın. Çocuklarınız çok başarılı bireyler olabilirler fakat bu tarz şeyleri çocuk yaşta görmezlerse ileride iletişim eksikliği yaşayacaklardır ve bu da öz güven eksikliğine neden olacaktır.

Her gün en azından 1 saati bu tarz şeylere ayırmasına özen gösterin. Çocuklarınız istemiyorsa siz teşvik edin. Bu tarz etkinliklerle de teşvik edebilirsiniz;

 • Onlarla yürüyüş yaparak
 • Futbol
 • Basketbol
 • Yüzme
 • İp atlama
 • Dans

6. Oturarak geçirdiği zamanı azaltın.

Hepimiz çocukluğumuzu düşünelim, çocuk dediğin evine hapis olmaz, evinde oturmaz. Zamanın ders yükümlülüğünü anlayabiliyorum fakat dersler hariç çocuklarınızı evde oturarak zaman geçirmesine engel olun. Televizyon karşısında, bilgisayar karşısında geçirdiği süreyi azaltmaya yardımcı olun.  Bu tür yani TV, bilgisayar zamanını günde 2 saat ile sınırlandırın. American Academy of Pediatrics 2 ila 12 yaş arası çocuklara televizyon önermez.

Bu tamamen size bağlı bir konudur, siz evde TV izlerseniz, çocuğunuz da aynı davranışı gösterecektir. TV izlemek yerine çocuklarınızla masa oyunları oynayabilirsiniz, satranç, koridor tarzı zeka oyunları oynayabilirsiniz. Böylelikle hem siz eğlenmiş olursunuz, hem çocuklarınızla daha iyi bir iletişim kurmuş olursunuz, hem de onların gelişimine katkıda bulunmuş olursunuz.

İlginizi Çekebilir :   Hamilelikte Beslenme ve Diyet Desteği

Peki aileler çocuklarını şişmanlıktan korumak için ne yapmalıdır?

Çocuklar daha çok glikoz oranı yüksek olan asitli içecekleri tercih etmektedir. Bu asitli içeceklerin mide için çok zararlı olduğu her gün içilmemesi gerektiği anne ve baba tarafından açıklanmalıdır. Bu içecekler yerine taze sıkılmış meyve suları ve su tercih edilmelidir. Ayrıca çocukların çok sevdikleri fast food ürünleri de içerdikleri yağ çeşidi nedeniyle ani kilo artışına neden olmaktadır. Aileler bu ürünlerin önüne geçemese de çocuklarının daha az yemelerini sağlayabilirler. Aileler tatlı tüketiminde ise çocukları ile kendilerini bir tutmamalıdır. Çünkü çocukların glikoz ihtiyacı dolayısıyla tatlı ihtiyacı daha fazladır. Bu yüzden çocuklarınıza sık sık sütlü tatlılar yapmaya gayret edin. Hamurlu, sıcak ağdalı tatlılardan ise mümkün olduğunca uzak durun.

Ailenin düzenli olması çocuğun da düzenli olmasını sağlar. Evde yemek saatlerinin belli olması, sürekli olarak sofra hazırlanmaması önemli konulardır. Çünkü çocuk yemeğin saat kaçta yenileceğinin farkındadır ve metabolizması da buna göre şekil alır. Dengesiz bir şekilde akşam yatmadan hemen önce yenilen besin sindirilemez ve kilo olarak geri döner.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

83 yorum

 1. Faydalı bir konuya değinmişssiniz. Fakat çocuk cocukdur ne olursa yemesi kötü birşey.

 2. bu biraz da yapı ile alakalı. Bazı aileler de ne yaparsa yapsın çocuğuna kilo aldıramıyorlar. Genetik te giriyor bu işin içine.

 3. İstedikleri her türlü hazır gıdayı almayarak koruyabilirler. Bunlar yiyecek değil; birer kimyasal silah.

 4. Merhaba,
  Çocuklardaki obezite sorunu çocuk ruh sağlığı üzerinde de olumsuz etkiler bırakabilmektedir. Özellikle okul döneminde çevrenin de etkisiyle özgüven ve benlik saygısı sorunları yaratabilmektedir.
  Çocuklardaki kilo sorununun çözümü sırasında çocuğun yemek ile savaş haline girmemesi çok önemlidir.

 5. S.a arkadaşlar şimdiki cocukların en büyük sorunlarından biri die düşünüyorum. hormonlu yiyeceklerden bence her sey hormonlanmaya başladı Allah Sonumuzu Hayır eylesin..

 6. Çocuklarda obezite aldı başını yürüyor. Faydalı ve istifade edilesi bir paylaşım olmuş ancak yine de en doğru olanı geleceğimizin teminatı çocuklarımızı pediatri uzmanı kontrolünde diyetisyenler ile tedavi yöntemlerine başvurmak..

 7. Amerikan toplumundan görünüm olarak farkımız kalmadı. Giyim, kuşam, tarz ve sonunda obezite.
  Kolay ve taklit işler bitti. Sıra akıl oyunlarında!

 8. Çocukları özellikle ekmekten uzak tutmak gerekir. Çünkü ekmek kilo alımında etkisi yüksek olan bir yiyecektir. Bu yüzden çocuklarınızı ekmekten uzak tutun!

 9. gerçekten güzel bir konuya değinmişsiniz.her şeyimiz olan çocuklara küçük yaştan başlayarak,kilo ile ilgili bu bilinci vermek gerekiyor.iyi çalışmalar.

 10. Kilo Gerçekten Sağlık Problemi olarak görmemek gerekir. Psikolojik durumlardan dolayı stres kiloyu en fazla tetikleyendir. Önce psikolojik destek gerekli.

 11. Obezite konusu artık amerikalılar için geçerli değil, bizim ülkemizdede ciddi bir obezite sorunu ile karşı karşıyayız

 12. Kesinlikle aileler uyarılmalı aksi takdirde sonuçları hiçte istediğimiz gibi olmayacaktır. Özellikle Fastfood sektörü oldukça tehlikeli, tabi kontrol altına alınmazsa.

 13. Çocuklar ne bulsalar yiyorlar. Özellikle abur cubur. Bence bu abur cuburları ortadan kaldırmak lazım. Devlet olarakta buna bir çözüm bulunmalı.

 14. Belli bir süreye kadar çocuğum yesin diye uğraşıyoruz ondan sonra şişmanlamaya başladığındada biseleri kısıtlamaya başlıyoruz eğer buna dikkat edersek zaten böyle bir sorun olmaz.

 15. şeker, pasta ve beyaz ekmekten mutlaka uzak tutulmalı hem çocuklar hem büyükler. Kepekli ekmeği tüm uzmanlar öneriyor.

 16. ailelerin oncelikle cocuklarına fasfood yiyeceklerden uzak durmasını soylemelerı lazım fasfood yiyecekler almıs basını gıdıyor bir kere 2 cısıde duzenlı yemek sart mesala artık nezaman acıkırsak ozaman bıseyler yıyoruz bunun saatı olması lazım sabah ogle aksam nıye askerde boyle yapınca herkes masallah çita gıbı oluyor spor unutmammak lazım bunları yaparsak sismanlık sorunu kalmaz bence

 17. Bence çocuk aileden ne görürse aynısını yapar. Çocuğumuzun tabi ki dikkat etmesi gereken şeyler var bunlardan bir tanesi hayatımızda oldukça yer kaplayan Sağlıktır. Çocuğumuzun sağlığını kendimizden daha çok önemsiyoruz. Güzel bir paylaşım olmuş bence bu yazıdan herkes faydalanmalı Teşekkürler.

 18. Malesef bu çağımızın en büyük sorunu olan şişmanlık çok sayıda kişinin kabusu olmuş durumda. Uzmanların şişmanlık konusunda yeterli desteği vermeleri gerekir.

  Faydalı bir makale olmuş ellerinize sağlık.

 19. Çok güzel bir anlatım bu arada annelerinde çocuklarına biraz özen gösterip kilolarını koruması gerekiyor,Ufak yaşta saglıksız beslenme ile alınan kilolar yaş ilerledikçe kötü sorunlara neden oluyor, Misal ergenlik çaglarında sosyal problemler ve ilerikki çaglardada bir çok soruna neden olabiliyor.

 20. El kadar bebelere abur cubur yedirmeyerek işe başlayabiliriz. Hamburger’in kralını patatesin kralını evinde yapabilirsin.

 21. Aileler çocuklarını sürekli bilgisayar veya atari başında bırakmamalı, hareketli bir çocukluk geçirmelerini sağlamalıdır. Özellikler sürekli olarak aman açtık mı deyip ağzına bir şey tıkıştırmamaları lazım…

 22. arkadağında söylediği gibi çocukken bozuk bir yemek alışkanlığı oluşturursanız bir ömür öyle devam ediyor. Tabi bence burada en büyük suç ailelerin

 23. aileler çocukları biraz esnek yetiştiriyor bu konuda çocuk ağladımı direk çikolata gofret ile susturuyor.

 24. aileler çocuklarına sürekli aynı yemekleri yediriyor ileride çocuk o yemeklerden sürekli yiyor. farklı yemekler yemiyor. küçükken yedigi 10-15 farklı yemek tekrar tekrar yapılıyor şişmanlamaya neden oluyor. aileler çocuklarına küçükten farklı yemekler yedirir sürekli aynı yemeklere alıştırmazsa ileride sorun çıkmaz ve öğün aralarında yemek yememek gerekir.

 25. Aileler çocuklarını şişmanlıktan ve obeziteden koruyabilmek için öncelikle sağlıklı beslenmeyi kendilerinden başlatmaları ve çocuklarına da bunu aşılamaları gerekmektedir.

 26. Once Yemıyor Dıye Cocuk Etrafında Dort Donup Fasfood lardan cıkarmıyoruz Sonra da Cok Kılo Aldın Artık yasak dıye Kavga Edıyoruz Cocuklarla Sağlıklı ve bılınclı beslenmeyı Once Oğrenmelı Sonra Cocuklarımıza Oğretmelıyız

 27. giren-çıkan= kilo çok yerseniz enerji yakmazsanız zayıflayamazsınız. kilo sorunu matematiktir.

 28. Sadece ve sadece fast food dan uzak durarak yada çok ender yiyerek bile çok az da hareketle hem sağlıklı hemde kilo sorunu olmadan yaşanabilir.

 29. Her aile bence bu konuyu okuyup aydınlanmalı çocuklarına ona karşı eğitim vermelidir çok hassas bi konu bence.

 30. Bence obezite çağın sorunu dikkat etmek lazım karaciğer yağlanması da yapıyor kilo almak çok dikkat etmek lazım arkadaşlar

 31. Bence zararlı olabilecek bütün besinlerden uzak durmaları faydalı olabilir. Bu sayede daha sağlıklı bir yaşama sahip olabilirler.

 32. merhaba
  yazı aslında sorunun tam tespitini de yapmış.
  anne babanın dengesiz beslendiği bir ortamda sağlıklı nesiller yetiştirmek gerçekten zor.
  bir an yazılanları üzerime alındım
  bana söyleniyor gidi hissettim
  tesadüfi bulduğum bu yazı gerçekten anne baba da gıda bilincinin oluşması açısından önemli
  iyi çalışmalar dilerim.

 33. çocukluktan itibaren çocuklarını sebze yemeklerine alıştırmaları şarttır. kilo sorunu olup da fazla sebze tüketen kaç kişi gördünüz? et ve tahıl üzerine kurulu mutfaklardan çıkan çocukların obez olmaları kaçınılmazdır.

 34. bence çocukları mümkün olduğunca sağlıklı olabilecek besinler ile büyütmemiz de fayda var.

 35. ellerinize sağlık. oldukça faydalı ve araştırılarak yazıldığı belli bir olan zengin içerikli bir yazı. diğer yazılarınızı da okuyoruz.

 36. Çocukların kilo almasındaki en büyük etkenlerden biri ailenin kontrolünde olmadan yanlış beslenme alışkanlıklarıdır. Özellikle uslu dursun diye çocuklarımıza verdiğimiz çikolatalar, tatlılar yani abur cuburlar kilo almalarındaki en büyük nedendir. Çok faydalı ve bilgilendirici bir yazı olmuş emeğinize sağlık.

 37. Şimdiki çocuklarda arttı bu olay fast food olsa gerek şimdiki çocuklar daha el kadarken başlıyor mc danıldslara börgır kinglere 🙂

 38. Ailelerin bu konuda hakkında bilinçlenmesi lazım, dikakt edilmese daha büyük sorunlara yol açabilir

 39. Dengeli beslenme bu konuda önemli rol oynuyor bir düzene oturttuğunuzda zaten çocukta buna alışıyor

 40. Bu yazınız için teşekkürler aileler bu konuda çocuklarını iyi eğitmeli yoksa çok kötü oluyor

 41. çocuklar çok hazır gıda tükettiği için şişmanlık sorunları yaşanıyor bu yüzden aileler mümkün olduğunca çocukların üstüne düşerek daha çok sağlıklı gıdalardan tüketmeye gayret göstermeleri gerekiyor.

 42. Hocam cok guzel konuya deginmissiniz vermis oldugunuz bilgiler icin tesekkur ederim kolay gelsin

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status