• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ağlayan Bebeğinizi Sakinleştirme Yolları

Ağlayan Bebeğinizi Sakinleştirme Yolları

Genellikle sağlıklı bebekler bir gün içerisinde yaklaşık olarak iki saatlerini ağlamaya ayırırlar. Bebekler neden ağlar? Bu ağlamaların sebepleri açlık, uykusuzluk, altının kirli olması ya da gaz sancısı olabilir. Diğer taraftan anne karnından çıkıp dış dünyaya alışma çabası da bebeklerde ağlamaya sebep olabilir. Eğer sağlıklı olan ve normal sürelerde ağlayan bebeğiniz aniden çok fazla ağlamaya başlarsa yapılacak olan en doğru iş bir çocuk doktoruna gitmektir.

Diğer taraftan bazı bebeklerde ise hiçbir fizyolojik sağlık problemi olmadığı halde hemen her gün aynı saatte başlayan ve 3 saatten bile uzun sürebilen ağlama nöbetleri görülebilir.

 

Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir

 

Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir
Ağlayan Bebek Nasıl Sakinleştirilir

 

Sebebi tam olarak bilinemeyen bu ağlamalara ise tıpta “infantil kolik” adı verilir. Son derece rahatsızlık verici olarak tanımlayabileceğimiz ve genellikle çığlık atma şeklinde olan bu ağlamaların en tipik özelliği her gün aynı saatte başlamaları ve sona ermeleridir.

Ayrıca kolik nöbetine yakalanmış olan bebekler ağlarken karın bölgeleri sert ve şiş, ayrıca vücutları da son derece gergindir. Kolik nöbetleri genellikle bebeklerin 3-4 haftalık dönemlerinde başlar ve 5-6 aylık civarında kendiliğinden sona erer. Bazen bu nöbetlerin 12-15 ay civarına kadar sürdüğü de görülebilir.

Ağlama nöbetine yakalanmış bebeğinizi sakinleştirmek için öncelikle bulunduğu ortamda onu rahatsız edebilecek ses ve ışık kaynaklarını kaldırmanız önerilir. Diğer taraftan eğer istiyorsa bebeğin emmesini sağlamak veya onu gezmeye çıkarmak da faydalı olabilir.

Bunların yanı sıra bebeğinize sarılmak, yada bu süreçte onun yanında olmakta onun pskolojikmen desteklendiğini görmesine yardımcı olacaktır. O yüzden bu nöbetler esnasında sakın ola ki ona kızmayın. Kızmak olayı çözmediği gibi daha da kötü sonuçlara doğru götürebilmektedir.

Bu nöbetleri sakince kabul edip yanında durun, bağırıp çağırıp ağladıktan sonra bir an mutlak suretle dikkatini başka bir şeye yöneltecektir. Sadece bu anı bekleyip destek olmanız yeterli olacaktır.

İlginizi Çekebilir :   Kilo Verdiren Meyveler Hangileridir

 

Bebeğinizin Odasını Sadeleştirin

 

Bebeğinizin Odasını Sadeleştirin
Bebeğinizin Odasını Sadeleştirin

 

Ayrıca bebeğinizin odasını sadeleştirmeniz de fayda vardır. Uzmanlar tarafından önerilen bu davranış şu şekilde olmaktadır.

  • Fazla oyuncakları atın, yada bir yere kaldırın, zaman zaman bu oyuncaklar ile mevcut oyuncaklar arasında takas yapabilirsiniz.
  • Fazla kıyafetlerini gözden çıkarın, bebeğinizin dolabı öyle bir hal alsın ki zaman zaman bebeğinizde bu dolaptan kıyafet seçip giyer hale gelsin.
  • Fazla ışıkları kaldırın, loş ışık kullanın, gece lambası kavramını hayatınızdan çıkarın, ne kadar karanlıksa uyku o kadar kaliteli olacaktır.
  • Bebeğinize her akşam masal okuyun.

Bunlar kolay yapılabilecek şeylerdir, basit görünse de mutlak suretle işe yarar taktiklerdir, deneyin göreceksiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Güvenlik Kodu:

DMCA.com Protection Status